Vimperk na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Vimperk
Domů - Portál VimperkKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Vimperku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Historie osídlení Šumavy

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Historie osídlení Šumavy

Fotogalerie:
Historie osídlení Šumavy
Historie osídlení Šumavy
Historie osídlení Šumavy
Historie osídlení Šumavy

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Historie osídlení Šumavy

Schránka:
Přidej do schránky.

Rámcový popis kolonizace území Šumavy v posledním tisíciletí zachycuje hlavní trendy vývoje sídel vycházející z dochovaných zpráv a dokladů. V prvním století druhého tisíciletí vedly příčně Šumavou jen zemské stezky, přičemž zcela nová vznikla iniciativou mnicha Vintíře (Günther). Na stezkách byly nepochybně lokality s nezbytnými službami soumarům a celniště (Březnice, dnes Dobrá Voda, snad i Prenet, Volary apod.), zřejmě s nějakou ozbrojenou posádkou.

Po r. 1100 jsou již známy vesnice na vnějším okraji hvozdu, vesměs blízko zemských stezek a v údolí Otavy a Úhlavy. Hvozd je však nepochybně neobydlen. K silnějšímu rozvoji sídel však dochází ve 13. století, kdy vznikají i zlatokopecké osady a primitivní hutní střediska (oblast Kašperských Hor a Rejštejna, Železné Rudy, Hamrů a Špičáku). Na ochranu zemských stezek a osad jsou stavěny hrady a tvrze.

Ve 14. století vrcholí těžba zlata na Kašperskohorsku a rozšiřuje se až do prostoru kolem Horské Kvildy. Roste kolonizační úsilí kolem Čachrova, Zdíkova, Hartmanic, mezi Horní Vltavicí a Vimperkem. Na Zlaté stezce založen hrad Hus. V následujícím století se nejprve kolonizační tlak zmírňuje vzhledem k husitským válkám, obnovuje se až koncem 15. a začátkem 16. století, kdy nastává rozvoj skláren.

Z popsaného období se nezachovaly žádné zbytky lidové architektury. Zbytky staveb se zachovaly především jako fragmenty opevnění, hradů, kostelů, staveb, cestní sítě, mezí a dispozicí stavebních ploch v urbanistické koncepci sídel.

Rozvoj a kolonizace nabírají tempo po r. 1550, jsou zakládány nebo obnovovány i sklárny a hutě na severním okraji hvozdu. Třicetiletá válka však kolonizaci opět na dlouhou dobu zastavuje. Po válce osídlování postupuje dále, v oblasti Horní Plané až k rakouské hranici, v oblasti Železnorudska k hranici bavorské. Centrální Šumava je však převážně nepřístupná a pokrytá souvislými lesy.

Po r. 1700 pokračuje majetkové drobení původně královského hvozdu a s ním spojená kolonizace. Neosídlen zůstává jen pohraniční hvozd až po Modravu a Kvildu, rovněž celý hraniční hřeben. Někteří majitelé větších panství se snaží s větším nebo menším úspěchem kolonizaci regulovat. Do r. 1800 vznikají prakticky všechna známá sídla, z nichž většina přetrvala do dnešní doby, některá zanikla po 2. světové válce. Dochází k masivnímu odlesňování. V té době vzniká typický „šumavský“ dům, ovlivněný bavorským domem alpského původu a středočeským roubeným domem. Nové vsi a osady vznikají ještě do r. 1850.

Z tohoto období se zachovalo větší množství staveb lidové architektury, ze kterých můžeme projektovat principy zažitého venkovského stavebního stylu Šumavy. Současné stáří těchto objektů se pohybuje v maximech kolem 300 let. V prostoru centrální Šumavy v tomto období také vznikala hlavní cestní síť a členění pozemků mezemi a snosy.


Adresa a kontaktní informace:
HISTORIE OSÍDLENÍ ŠUMAVY
1.MÁJE 260
VIMPERK II
385 01  VIMPERK

telefon:+420 376 528 910

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°3'20,16"; E13°46'47,28"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Historie osídlení Šumavy
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 918

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Vimperk
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena