Vimperk na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Vimperk
Domů - Portál VimperkKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Vimperku, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Města, obce > Kvilda

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Kvilda

Fotogalerie:
Kvilda
Kvilda
Kvilda
Kvilda
Kvilda - torzo německého hřbitova
Kvilda - torzo německého hřbitova
Kvilda
Kvilda
Kvilda
Kvilda
Římskokatolická farnost na Kvildě
Římskokatolická farnost na Kvildě
Oltář v kostele na Kvildě
Oltář v kostele na Kvildě

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Kvilda

Schránka:
Přidej do schránky.

K oblastem s nejdrsnějším podnebím u nás patří Šumavské pláně. Mírně zvlněný povrch a ploché horské hřbety se tu střídají s mělkými údolími, v nichž se často vytvořily deset tisíc let staré, tajemně působící slatě. Uprostřed Kvildských plání se rozkládá malebná šumavská obec Kvilda, patřící svou nadmořskou výškou (1065 m n. m.) k nejvýše položeným obcím v České republice. Název obce je odvozen od německého slova Gefilde, značící pláně, a fonetickou asimilací v místním nářečí vyslovovaného Kfild.

Byly to zlaté šupinky, které do odlehlých, zalesněných a nehostinných končin přilákaly první rýžovníky. Dodnes najdeme na březích Kvildského potoka tzv.sejpy – hromady propraného materiálu ze zlatonosného vodního toku. V té době, polovině 14.století, patřila oblast budoucí Kvildy řádu johanitů. Významnou událostí pro osídlování a vývoj hraničního hvozdu měla výstavba tzv. Horní zlaté stezky, spojující Pasov s Kašperskými Horami. V roce 1356 nechal zmíněnou obchodní cestu vytyčit král Karel IV. Již o deset let později po ní proudilo zboží, zejména sůl, do Čech a zpět do Bavorska pivo, slad, chmel a další komodity. Lze předpokládat, že Kvilda vznikla jako servisní osada na této stezce. Zápisy v zemských deskách uvádějí v roce 1569 ves Kwildy, jakožto dominikální obec patřící k velkostatku zdíkovskému. Trvalé osídlení Kvildy patří ke kolonizační vlně 16. století, na které se výrazně podílelo německé etnikum, a výrazně tak ovlivnilo národnostní vývoj nejhořejší Šumavy do daleké budoucnosti. Kolonisté museli vynaložit velké úsilí, aby zdolali les, postavili domy a založili první políčka. Navzdory těžkým životním podmínkám se počet obyvatel Kvildy zvyšoval, pro orientaci uvádíme rok 1840, kdy žilo v Kvildě 724 obyvatel, v roce 1945 1120 obyvatel, převážně německé národnosti. V současné době žije v obci 180 obyvatel.

Nejen počtem obyvatel, ale zejména svým hospodářským i duchovním potenciálem se Kvilda postupně stala nejvýznamnější obcí centrální Šumavy. Vedle větších dřevozpracujících podniků, hamrů a skláren nabízelo své výrobky pozoruhodné množství řemeslníků. Katastrofální vichřice v létech 1868 a 1870 způsobily rozsáhlé polomy v šumavských lesích s následnou kůrovcovou kalamitou. Pro lesy Šumavy to byla katastrofa, pro obyvatele Kvildy byla požehnáním. Tzv.“broučkový ráj“ byl dobou hojnosti, lukrativních pracovních příležitostí a všeobecného rozvoje obce.

Fašismus, válka i odsun německého obyvatelstva byly událostmi plnými násilí a lidských tragédií. Poválečný vývoj obce začíná dosídlováním obyvatelstva z vnitrozemí i ze Slovenska. Kvilda se ocitá v pohraničním, později dokonce hraničním pásmu, které zvláště na západní hranici podléhalo přísnému režimu.

Dnes patří Kvilda k nejvýznamnějším turistickým střediskům. Je obklopena hustou sítí atraktivních pěších turistických tras, cyklotras, v zimním období strojově upravených desítek kilometrů lyžařských stop. Ročně navštíví Kvildu až tři čtvrtě milionu turistů.


Adresa tipu na výlet:
KVILDA
385 01  VIMPERK

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa tipu na výlet na mapě:
GPS: N49°0'59,40"; E13°34'49,08"
Kontaktní adresa a kontaktní informace:
KVILDA - OBECNÍ ÚŘAD
KVILDA 17
385 01  VIMPERK

telefon:+420 388 435 532
telefon:+420 606 690 339
Kontaktní adresa na mapě:
GPS: N49°0'59,40"; E13°34'49,08"
Zpráva pro Kvilda
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 3859

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Vimperk
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena